Balçova Haberleri

Balçova Belediyesinden haberler
Haberlerde Ara

Balçova Artık Dünya Kenti

Balçova Artık Dünya Kenti

                                                Balçova Artık Dünya Kenti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Herkes İçin Sağlık” prensibinin yerel seviyede uygulanması için çalışmalarını sürdüren Sağlıklı Şehirler Ağı’nın yeni üyesi Balçova Belediyesi oldu.

Kentlerin; sağlıklı, temiz ve güvenli bir yerleşim yeri olması üzerine deneyimlerini paylaşarak tüm vatandaşların yaşamaktan mutlu olacakları bir çevre yaratmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün kurduğu Sağlıklı Şehirler Ağı, 6. Faz üyelikleri sonuçlandı. Türkiye’den yapılan başvuruları değerlendiren DSÖ, yapılan değerlendirmeler sonucunda Türkiye’den sadece 12 kentin üyeliğe kabul edildiğini açıkladı. Balçova Belediyesi de istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü politikalar nedeniyle Türkiye’den üye olarak kabul edilen kentler arasında yerini aldı.

Balçova Belediyesi’nin ücretsiz sağlık, eğitim, güvenlik ve diğer sosyal politikalarının başarılı ve istikrarlı bir şekilde uygulanması nedeniyle kabul edildiği program kentlerin gelişimi açısından da büyük bir önem taşıyor. Sağlıklı toplum politikalarını teşvik etmek, destekleyici toplumsal çevreyi oluşturmak, kaynakların vatandaşlar arasında doğru ve eşit kullanımını sağlamak gibi konularda ulusal ve uluslararası seviyede işbirliği yapmak amacıyla oluşturulan Sağlıklı Şehirler Ağı çevre konusunda da duyarlılığın ön planda olmasını önemsiyor.

Balçova Belediyesi’nin Dünya Sağlık Örgütü’nün kurduğu Sağlıklı Şehirler Ağı’na kabul edilmesinin büyük bir onur olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya “Biz vatandaşlarımızın huzurlu bir kentte imkanlara eşit bir şekilde ulaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmaların Dünya’nın en büyük sağlık örgütü tarafından onaylanarak kabul edilmesi çok önemli. Özellikle engellilerin, çocukların, kadınların ön planda olduğu sosyal politikalarımızı geliştirmek için çok önemli bir fırsat yakaladık” diye konuştu.