Kız Öğrenci Yurdu

Kız Öğrenci Yurdu

Balçova ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri tarafından Balçova Korutürk Mahallesi'nde yapılan, ancak yasal engeller nedeniyle Balçova Belediyesi tarafından işletilemeyen kız öğrenci yurdunun intifa hakları Türk Eğitim Vakfı'na devredildi.

Balçova Belediyesi tarafından Türk Eğitim Vakfı'na devredilen ve 384 kız öğrencinin barınacağı yurdun 29 yıllığına TEV'e devredilmesine ilişkin hazırlanan protokolün mecliste okunmasının ardından oylamaya geçildi. CHP ve AK Partili meclis üyelerinin tamamının oybirliğiyle imzalanan protokole göre, öğrencilerin seçimi TEV tarafından yapılacak ve yurtta kalacak öğrenciler hiçbir bedel ödemeyecek. Kız öğrenci Yurdu'nun işletmesinden kaynaklanan tüm sorumluluk TEV'e ait olacak.


Öğrenciler ücretsiz konaklayacak

Yapılan oylamayla ilgili olarak meclis üyelerine teşekkür eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, bazı meclis üyelerinin ileride protokolde değişiklik yapılarak yurdun ücretli hale getirilip getirilmeyeceğini sorması üzerine "Yurdu biz işletseydik; kriterlerimiz öğrencinin başarılı, dar gelirli ve Atatürk'ün gösterdiği çağdaşlığa inanmış olması olurdu. Türk Eğitim Vakfı da ülkemizin bir çok bölgesinde yurtlarını bu kriterlere göre işletiyor. Bizim de TEV'in de bu projeden para kazanmak gibi bir amacı yok. Eğer bir gün ben bile 'yurtta kalacak öğrencilerden para alalım mı?' diye karşınıza geçersem lütfen bana da engel olun. Amacımız çocuklarımızın sağlıklı barınma koşullarında ücretsiz olarak konaklaması" dedi. 

Yurtta neler olacak:

· Ziyaretçi bekleme salonu
· 250 kişilik yemakhane
· İnternet donanımlı kütüphane
· 2 etüd salonu
· Kafeterya
· TV Salonu
· Dinlenme salonu
· Bilgisayar salonu
· Dış cephe güvenlik kamerası
· Revir
· Kantin
· Kuaför
· Terzi
· Çamaşırhane
· Her katta özel mutfak
· 1 voleybol sahası
· Açık otopark