Temizlik İşleri Müdürlüğü

İletişim

Balçova Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi İnciraltı Telefon: 259 88 63

Hakkında
5393 sayılı Belediye kanununun 14. maddesinde sayılan görevlerden müdürlüğümüzün direkt veya dolaylı olarak görev alanına giren hükümlerin bazıları şunlardır;
Coğrafi ve kent bilgi sistemleri, çevre ve çevre sağlığı, Temizlik ve katı atık hizmetlerini yapar veya yaptırır.

· Temizlik İşleri Müdürlüğünde 15 adet sıkıştırmalı hidrolik çöp kamyonları ile 11 bölgede atık toplama işleri gerçekleştirilmektedir.

· Bu bölgeler kendi içerisinde 2 bölüme ayrılarak tüm mahallelerde gün aşırı çöp toplanarak Gediz; Halkapınar çöp transfer  istasyonu veya Harmandalı çöp depolama alanına intikal ettirilmektedir.

· Büyük alış veriş merkezlerinde her gün katı atıkları düzenli olarak alınmaktadır.

· İlçemizin % 35’lik bölümünün atıkları her gece 19 ile 24 saatleri arasında toplanmaktadır.

· Balçova ilçesi sınırlarında bulunan 9 Eylül hastane atıkları gün aşırı olarak özel bir programla alınmaktadır.

· İlçemizde günlük ortalama 140 ton civarı çöp toplanmaktadır.

· İlçemiz sınırları içerisinde Ata Caddesi, Sakarya Caddesi, Vali Hüseyin Öğütcen Cad. Sarmaşık Caddesi, Mithat Paşa Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi ile Çağdaş Caddesinde her gün temizlik işçileri ile temizlik çalışması yapılmaktadır.

· Belediyemiz hizmet alımı yaparak İlçemizde kullanılmakta olan plastik ve sac konteynırlarının tümünü pinumatik sistemli otomatik makine ile yıkayıp, dezenfekte edilmesi sağlanmıştır.

· Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü; İlçemiz sınırları içerisinde bulunan mevcut çöp bidonlarının koku ve mikroplarının giderilmesi için araçlara özel aparat takılıp sürekli ilaçlama yapılarak halk sağlığını tehdit edici unsurlar ortadan kaldırılmış olup; bu konudaki çalışmalar devam edilmektedir.

· Haftanın 2 günü tüm çalışan ekip toplanarak şok ekip kurulup; bir  mahallenin tamamı süpürülüp, gerekli olan yerlerde yıkama işlemi ve dezenfekten yapılmaktadır.

· Sıkıştırmalı çöp araçlarından çöp suyunun akmaması için araçların sürekli sızdırmazlık contaları değişmektedir.

(07-15)-(08-17)-(15-23)-(19-01)  saatlerini içeren vardiya sistemi devam etmektedir. Hafta tatillerinde (6) ayrı ekip; Resmi tatil günlerinde bir fiil tüm ekip çalışmaktadır.